About Us

Derneğimiz
Pir Sultan Abdal Cultural Associates USA, (Amerika Pir Sultan Abdal Kultur Dernegi) New York ve New jersey de yaşayan Alevi toplumunun duyduğu birlik ihtiyacı sonucu 30 Nisan 2010 tarihinde kurulmuştur. ABD de yasayan alevi toplumu olarak, inanclarimizin gereklerini, yasam sekillerini gunumuze uyarlayarak kendi yasamimiz icerisinde hayata gecrimek istiyoruz.
Pir Sultan Abdal Cultural Associates USA, Tüzükte daha açık görülebileceği gibi derneğin temel amacı, Amerika da yaşayan Alevi toplumunun kültürel birlikteliğini korumak, yeni nesillere külturümüzü aktarmak ve bir toplumsal ihtiyaç belirdiğinde tek vücut olarak hareket etmektir. Ayrıca ülkede yaşayan diğer toplumlarla iletişim kurarak onlara Alevi kültürü hakkında bilgi vermek, Alevilik konusunda araştırmalar yapmak derneğin diğer amaçlarından bazılarıdır. Burada yasayan Alevi toplumunu siyasal, yoresel ve etnik ayrimcilik yapmadan ayni cati altinda bir araya getirip, Alevi inanc, kultur ve yasam seklini ogrenmek ve ogretmek amaci ile kurulmustur
Toplumumuzdan tek isteğimiz derneğimizin yaşatılması hatta büyütülmesi için kendilerine düşen görevden kaçmamaları, dernek etkinliklerine katılmaları, dernek yönetimine yapılacak etkinlikler konusunda fikirlerini iletmeleridir. Unutulmamalıdır ki dernekleri ayakta tutan yönetim kurulları değil, temelini oluşturan toplumdur. Sadece üyelik aidatlarını ödemek yeterli değildir, kişisel katılım dernekler için can damarıdır. Toplum desteğine sahip olmayan derneklerin uzun süre hayatta kalması mümkün değildir.
Bu derneği yaşatmak kültürümüze ve bu güzel kültürü yaşamalarını tüm kalbimizle istediğimiz çocuklarımıza borcumuzdur.
English
Pir Sultan Abdal Cultural Associates USA is the only voluntary organization caters for the
Alevi people living in USA especially those in New York & New Jersey.
Our mission is to promote the values of the Alevi culture both within and outside of our community by Networking with groups and organizations that they are aiming to enhance the horizons of their members.
We will strive to improve access for the Turkish speaking communities to welfare services provided by voluntary groups and statutory agencies. We will establish networking opportunities with such service providers and will offer space and support for small community groups and youth clubs.
We will facilitate the provision of recreation and leisure activities for the communities. We will promote, encourage and motivate self-help groups instilling confidence and respect for others and ourselves.
Currently we run the following activities:
– General Advice and Information in English and Turkish languages.
– Drop in Centre and a luncheon club.
– Domestic Violence Support Service
– Drama, Folk Dancing, Music and sports activities
– Space hire and resources for voluntary groups.
– Funeral Services.
– Cem gathering for Alevi people.
– Youth and Parental Support service.